STAJ BAŞVURUSU EVRAK LİSTESİ VE BEDELLER

Bu sınava Kanunun 4.maddesindeki genel şartlar ile 5/A-a maddesindeki öğrenim şartlarına haiz Lisans/Yüksek lisans mezunları  başvuru yapabileceklerdir. Sınav test usulü ile aynı gün ve saatte merkezi olarak Ankara ve İstanbul’da   yapılacaktır.

 

1.  Staja Giriş sınavına ilk kez başvuru yapmak isteyen aday, bulunduğu ilin ya da bölgenin bağlı olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına gitmeden önce başvuru bedellerini öder ve aşağıda yer alan evrakları hazırlar.

Staja Giriş Sınavı Başvuru Bedelleri ve Banka Bilgileri
Başvuru bedellerinin ödemesinin başlangıç ve bitiş tarihi 01.04.2022-29.04.2022
İnternet üzerinden Sınav başvurusu yapılmasının son günü 01.04.2022-29.04.2022
TEOS Sistemi son başvuru tarihi 29.04.2022
Banka Bilgiler

Staj Dosya ve Başvuru Bedeli: 
İş Bankası Ankara / Dikmen Şubesi 487 239

Halkbank Yenişehir/Ankara Şubesi 16000 140

Sınav Bedeli:
İş Bankası Ankara /Dikmen Şubesi 487 286

Halkbank Yenişehir/Ankara Şubesi 16000 140

Staj Dosya ve Başvuru Bedeli 1.960,00 TL
Sınav Bedeli 310,00 TL

 

2.Aday, TEOS Sisteminde kayıtlı değilse, https://teosweb.tesmer.org.tr/register.php adresine girerek kullanıcı şifresi alır

3. Aday, başvuru bedellerini;  VİSA KART ile TEOS sistemi üzerinden veya banka şubelerinden  yatırır.( TEOS ÜZERİNDEN ÖDEMELERİ 3 TAKSİTTE GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ)

a) Aday, VİSA KART ile işlem yapmak istiyorsa; https://teosweb.tesmer.org.tr adresinden TEOS sisteminde,  “Para Yönetimi ve Yükleme”menüsüne tıklar. Açılan sayfada VİSA Kart ile işlem yapabilmek için yatırması gereken ücret türünü seçer ve VİSA bilgilerini İŞ BANKASI’nın ekranlarında doldurur.

b) Aday, Banka Şubesine giderek işlem yapmak  istiyorsa;  T.C. Kimlik Numarasını  belirterek başvuru ve sınav bedelini yatırır. Adayın başvuru aşamasında sıkıntı yaşamaması için mutlaka ücret yatırırken banka yetkilisine kendi T.C. Kimlik Numarasını vermek zorundadır. Sınav bedelini, Banka şubesine ödeyen adayın, ödeme bilgileri 1 iş günü sonra TEOS sistemine aktarılır.

 

4.    Aday, https://teosweb.tesmer.org.tr adresinden kullanıcı adı ve şifresini kullanarak sisteme giriş yapar.  “Kişisel işlemler” menüsünden eğitim, adres, telefon ve e-posta bilgilerini eksiksiz doldurur.

5.    4. maddede TEOS Sistemine girilen bilgilerde eksiklik olması veya T.C. Kimlik numarasında hata olması halinde; “Kayıt Durumu” ekranında işleminin hatalı olduğuna dair mesaj çıkar ve 4. maddenin tekrarlanması sistem tarafından istenir

6.    4. maddede girilen bilgilerin doğru olması durumunda (T.C.  Kimlik Nüfus Vatandaşlık İşlerinden kontrol edilir.) ilgili adayın kimlik, kütük ve ev adresi bilgilerinin siteme eklendiğine dair “Kayıt Durumu” ekranında bilgilendirme mesajı çıkar. 

7.      Adayın, eksik ücret  yatırması durumunda “Bakiye Bilgisi” ekranın en alt satırında “Bakiyenizde Yeterince Para Miktarı Bulunmamaktadır. Lütfen gerekli para yatırma işlemlerini yapınız” uyarısı gösterilir.

8.   Aday,  tüm işlemlerini eksiksiz yaptıktan sonra ön başvuru kaydı gerçekleşmiş olur.  “Staja Giriş Sınavı Ön Başvuru Formu” menüsünü tıklayarak yazıcı çıktısını alır. (Ön başvuru formunu alabilmeniz için bilgisayarınızda

Adobe Reader programının yüklü olması gerekir.) fotoğraf yapıştırıp, imzalar ve Staj Başvuru Dosyası ile birlikte  ikamet ettiği ilin ya da bölgenin bağlı olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına  başvuruda bulunur. 

9. Evraklar:

  

 

a)     Sınava başvuru formu (https://teosweb.tesmer.org.tr  adresinden doldurulacak) 

b)  Odadan alınacak Staj Dosyasının 1.sayfasındaki form (Staj Başvuru Formu) eksiksiz doldurulacaktır.

c)     Onaylı nüfus cüzdanı örneği (noter veya muhtarlıktan alınmış, fotoğraf zorunluluğu yoktur)

d)   Cumhuriyet savcılığından resmi kuruma verilmek üzere alınacak adli sicil belgesi (son 3 ay içinde alınmış olması gerekir.) Adli sicil kaydı olanların ayrıca mahkeme kararı fotokopisini de sunmaları gerekmektedir.

e)  Noter onaylı diploma veya geçici mezuniyet belgesi, (Lisans ve yüksek lisans eğitimleri 3568 sayılı Yasa kapsamında olan adayların, her iki diplomalarını da noter onaylı getirmeleri zorunludur. Yüksek lisans eğitimini  tezli yapanlar tezlerinin  fotokopisini; tezsiz yapanlar ise Bitirme Proje Ödevlerinin fotokopisini teslim etmeleri gerekmektedir.) Kimlik bilgileri, diplomasının arka sayfasında bulunan adaylar, diplomalarının arka yüzünü de notere onaylatmak zorundadırlar. Noter onaylı olmayan diploma ya da geçici mezuniyet belgeleri kabul edilmemektedir.

f)   3 adet fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, adayın kolaylıkla tanınmasına yardımcı olacak nitelikte olması gerekmektedir.)

g)   Taahhütname (Bu form odadan alınacak dosyada mevcuttur.)  

h)   Staj Başvuru ve Dosya Bedeli ve sınav bedeli  dekontu.

 

10Aday,  odaya geldikten sonra, oda yetkilisi,  https://teosweb.tesmer.org.tr  TEOS sistemine giriş yapar.  “TESMER MODÜLÜ” menüsü altında bulunan “SGS Bölümü” bağlantısına tıklar.

11.  Açılan sayfada sol tarafta bulunan yan menü içindeki “SGS Başvurusu Ekle” bağlantısı tıklar.

12.  Oda yetkilisi, kayıt yaptırmak için gelen adayın T.C. Kimlik numarasını (11 hane sayısal olmak üzere) girer, adayın sınava girmek istediği Sınav Merkezini (ANKARA veya İSTANBUL) seçer. “Kaydet Düğmesine” tıklar.

13. Oda yetkilisi;  adayın getirdiği evrakları tek tek kontrol ederek “Evrak Bilgisi” ekranında ilgili evrakı getirdiğine dair “Tamamla” bölümünü işaretler.

14. Tüm evrakların oda yetkilisi tarafından kontrol edilmesi ve “Tamamla” bölümünün işaretlenmesi sonrasında “Başvuruyu Tamamla”ekranında “SGS BAŞVURUSUNU GERÇEKLEŞTİR” düğmesi aktif olur ve oda yetkilisinin ilgili düğmeye basarak, başvuruyu tamamlaması beklenir.

15. Başvuru tamamlandıktan sonra “Başvuruyu Tamamla” ekranında “Başvuru işlemi gerçekleşmiştir. Kişinin kütük sayfasına gitmek için buraya tıklayınız.” yazısı belirir ve “BURAYA”  ifadesi tıklanarak adayın kütük sayfası görüntülenir.

16.  Oda yetkilisi tarafından,  web kamerası ile adayın fotoğrafı  çekilir.

17. Oda yetkilisi tarafından, yapılacak ön büro işlemleri bu kadardır. Bu aşamadan sonraki işlemler aday gittikten sonra yapılabilmektedir.

18.  Oda yetkilisi, https://teosweb.tesmer.org.tr TEOS Sisteminde bulunan arama kutusuna # yazdıktan sonra adayın T.C. Kimlik Numarasını yazarak adayın SGS dosyasını bulur “SGS BİLGİSİ” menüsünü tıklar, kişinin özet bilgilerinin yer aldığı form açılır, bu form üzerinde bulunan “Detay” bağlantısına tıklar, adayın “Kişisel Bilgiler” sayfasına ulaşır.  “Kişisel Bilgiler” kütük sayfasını açar. Adayın dosyasından bilgileri kontrol edilir, yanlış olan bilgiler düzeltilir,  eksik olanlar tamamlatılır ve kayıt edilir.

Önemli Bağlantılar